Hoppa till huvudinnehåll

Bureå kyrkokör

Körövningarna för vårterminen börjar 11 januari igen! Övningstiden för Bureå kyrkokör är Onsdagar 19.30. Vi håller till i körrummet i församlingsgården för att sjunga tillsammans och ha fantastiskt roligt! Det det går givetvis bra att starta när som helst under terminen! Alla som är intresserade av att sjunga tillsammans med andra likasinnade bör givetvis genast ta chansen att börja, ju förr dess bättre. Alla som vill vara med är välkomna, även mitt i en termin! Kom ihåg: Du är alltid välkommen att prova på och se om körsång är någonting för dig!

Bureå kyrkokör är en öppen kör för både yngre och äldre. Vi sjunger en mycket varierad och bred repertoar, huvudsakligen av sakral karaktär, som består av såväl ny som äldre musik. Vi brukar, förutom uppsjungningar i Bureå kyrka, regelbundet göra utflykter till andra platser och emellanåt gör vi längre körresor även utomlands. Under vårterminen 2014 genomfördes till exempel en körresa till Rom!

Hösten 2017 framförde vi Mozarts requiem tillsammans med St Olovs kyrkokör, både i Sankt Olovs kyrka och i Bureå kyrka!

Våren 2018 genomfördes en körresa till Åre där vi bland annat sjöng i Duveds kyrka och i Järpens kyrksal och njöt av Sveriges fantastiska fjällvärld.

Den gemensamma musikgudstjänsten/konserten med Duo Vox lördag 11/9 2021 kan ses på https://www.facebook.com/Bureaforsamling/videos/381297493404036/ om man vill se ett av körens framträdanden.

 

  Program för vårterminen 2023  
11/1 Körövningarna startar 19.30 Bureå församlingsgård
22/1 Ekumenisk gudstjänst 11.00 Bureå kyrka
8/2 Årsmöte för Bureå kyrkokör.
Dagordning kan hittas här.
Bureå församlingsgård
19/2 Mässa kl. 11.00 Bureå kyrka
12/3 Mässa kl. 11.00 Bureå kyrka
7/4 Långfredagsgudstjänst kl. 11.00 Bureå kyrka
9/4 Påskdagen kl. 11.00 Bureå kyrka
30/4 "Blues mässa" kl. 11.00 Bureå kyrka

Om du vill lyssna på Bureå kyrkokör kan följande inspelningar från temamässan 25/9 2022 vara intressanta. I den gudstjänsten framförde vi en mässa med bluesinspirerad musik skriven av Lars Palo.

Introitus
Kyrie
Laudamus
Graduale
Offertorium
Sanctus
Agnus Dei
Communio
Lovpsalm
Postludium

Missa inte heller övningsfilerna för den aktuella repertoaren som du hittar på dess egna sida!